Γιορτή 28η Οκτωβρίου 2023

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου έγινε η γιορτή του σχολείου μας στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, Οι μαθητές μας έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους για να τιμήσουν τους ανθρώπους που θυσιάστηκαν για να απολαμβάνουμε την ελευθερία.

μας.

Αγιασμός 2023-2024

Αγαπητοί μαθητές και γονείς ο Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά θα γίνει στις 09:00 π.μ.. Το αστικό θα είναι στις 08:15 στο Δροσερό και στις 8:30 στην Ολυμπιάδα. Μετά το τέλος του Αγιασμού οι μαθητές θα αποχωρήσουν στις 10:15 με 10:30.

26 Μαΐου, 2023

Την Εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου τίμησαν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας ανεβάζοντας θεατρικά έργα και τραγούδια με την καθοδήγηση των δασκάλων τους. Συμμετείχαν τα παιδιά της Στ’ και Δ’ δημοτικού.

Επίσκεψη – Ενημέρωση ψυχολόγου

Οι εκπαιδευτικοί σε συνεργασία με το σύλλογο γονέων – κηδεμόνων πραγματοποίησαν ενημέρωση από την ψυχολόγο κ. Όλγα Πουταχίδου με θέμα: “Διαχείριση κρίσεων και συγκρούσεων στο σχολικό πλαίσια”.

Εκπαιδευτική εκδρομή στο Κτήμα Άλφα και στο μουσείο σβήστρας και ξύστρας

Πραγματοποιήσαμε μια εκπαιδευτική εκδρομή στο ΚΤΗΜΑ ΑΛΦΑ για να γνωρίσουμε τα τοπικά κρασιά και στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το μουσείο σβήστρας και ξύστρας στο χωριά Βαλτόνερα.

Παγκόσμια ημέρα μουσείων

Πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στις 18/05/2023 στο Μουσείο και στον αρχαιολογικό χώρο Δίου (Πιερίας). Στο Μουσείο που είχε την τιμητική του σήμερα, θαυμάσαμε τα εκθέματα (ψηφιδωτά, αγάλματα, αγγεία, κοσμήματα κ.α.) και γνωρίσαμε τον πολιτισμό και την τέχνη των αρχαίων Ελλήνων. Ήταν μια ενδιαφέρουσα εκπαιδευτική και πολιτισμική εμπειρία.

Η χριστουγεννιάτικη γιορτή

Στη χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου μας πήραν μέρος όλα τα παιδιά. Οι μικρές τάξεις Α’, Β’, Γ’, Δ’ με θεατρικά έργα και οι μεγαλύτερες τάξεις με τη συνοδεία κιθάρας τραγούδησε χριστουγεννιάτικα τραγούδια. Όλοι ανταμείφθηκαν με ένα δυνατό χειροκρότημα και όμορφες ευχές.

Αθλητικές Δραστηριότητες – Παιχνίδια στην αυλή του σχολείου

Τα παιδιά συμμετείχαν σε διάφορες ευχάριστες αθλητικές δραστηριότητες. Η αυλή του σχολείου γέμισε με χαρούμενες παιδικές φωνές και το κλίμα συνεργασίας ήταν πολύ θερμό.